شات بلاست در آموزش

 

توجه:

مطالب این صفحه صرفا جهت اطلاع رسانی ، آموزش و مشاوره میباشد و این مجموعه هیچ فعالیتی در این زمینه ندارد . 

شات بلاست ماشینی است که برای تمیزکاری سطح فلزات  در مقیاس بالا و سیستم پاشش خشک  ساخته شده است . مکانیزم تمیز کاری بر مبنای مهار انرژی جنبشی استوار است بطوریکه مواد ساینده فلزی با انتقال انرژی که ادر ماشین شات بلاست از توربین تامین میگردد و با آزاد سازی این انرژی در برخورد ساینده با مواد زائد باعث از هم جدا شدن گردیده سبب تمیز کاری می گردد . تصاویر زیرنشان می دهد  که  چگونه توسط گردونه ای که نقش آن ایجاد نیروی گریز از مرکز و انتقال انرژی به ساینده  میباشدپرتاب مواد ساینده فلزی بسوی قطعه  انجام می پذیرد.

 

شات بلاست

 

درسه  فیلم زیر چگونگی انجام این عمل بصورت دینامیک نمایش داده شده است

به ماشینی که در تمیز کاری از توربین و مواد ساینده فلزی استفاده نماید در اصطلاح عامه شات بلاست اتلاق می گردد درحالیکه به اشتباه  سند بلاست گاه به این ماشینها سند بلاست گفته می شود و این در حالیست که در  سند بلاست نه تنها از مواد ساینده عیر فلزی است   بلکه مکانیزم انتقال مواد ساینده نیز  هوای فشرده  میباشد .

 یک ماشین شات بلاست عموما متشکل از توربین ، کابین یا اتاق تمیزکاری ،سیستم بازیابی شامل مخزن جمع آوری ، الواتور و سپراتور یا جدا ساز و غبارگیر میباشدبه طبع نا مگذاری این ماشینها بر اساس مکانیزم کار گیری قطعه ، خود مورد تمیز کاری و نحوه جرکت در هنگام تمیز شدن متفاوت می باشد فیلمی که در ادامه مشاهده می نمائید یک سیستم آویزی مداوم که تا حدی در بر گیرنده این تعریف باشد را نمایش داده است . 

شات بلاست ۲

فیلم

تصویر زیر نمایش دهنده  برخی ماشینهای شات بلاست  ساخت و تولید شده در ایران را نمایش می دهد . 

بعداز این عکسدر این قسمت به معرفی برخی ماشینهای پر کاربرد در صنعت می پردازیم . 

فیلمهای نمایش داده شده متعلق به سازندگان مختلف بوده و صرفا جهت آشنائی مخاطب ارائه گردیده لذا حق مالکیت برای ایشان محفوظ میباشد ضمنا برای برای تماشای برخی فیلمها که ارتباطی به این صفه ندارد لطفا به قسمت ویدئو مراجعه نمائید .