گرافیت

گرافیت یکی از آلوتروپ‌های  دگرشکلی‌های کربن است .این ماده  به جهت نرم بودن و رنگ سیاهش در ساخت نوک مداد مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرافیت اصولا نام  ماده معدنی  (کانی) است که با  شبکه کریستالی هگزاگونال که بدلیل مشخصات فنی مصارف گوناگونی دارد    .

گرافیت ساختار لایه-لایه داشته و از قرار گرفتن ۶ اتم کربن به صورت ۶ ضلعی منتظم پدید آمده‌است. این اتم‌ها با پیوند کوالانسی به هم متصلند و نمی‌توانند با کربنی خارج از این لایه پیوند کوالانسی تشکیل دهند، بنابراین یک لایه گرافیت از طریق پیوند واندروالس که پیوند ضعیفی است- به لایه‌های زیرین متصل است. این خاصیت سبب می‌شود لایه‌های گرافیت به راحتی به روی هم بلغزند. به همین دلیل از این ترکیب برای «روان کاری» و «روغن کاری» استفاده می‌شود.

گرافیت

لازم

در صنعت ریخته ی گاها و در بخش کارگاهی یا برخی فرو شگاهها  به اشتباه  گرافیت را معادل کک نفتی در نظر می گیرند در حالی که هر یک از این واژه ها دارای مشخصات مربوط به خود می باشند .

پودر زغال : عبارتست از زغالسنگ(هیدرو کربن ) معمولی با پایه گیاهی (بیتومین ) پودر شده که اغلب مصرف ماهیچه ای دارد

گیلسونایت : هیدرو کربن پایه نفتی (قیر طبیعی )که می توان با قدری فراوری علاوه بر ماهیچه در سا خت کک نیز استفاده گردد

 

کک زغالسنگ : کک مادهٔ جامد پُر کربن است که بر اثر تقطیر آهستهٔ زغال‌سنگ تشکیل می‌شود. از این ماده با عیار کربن ۸۰ تا ۹۰ به‌عنوان سوخت استفاده می‌شود و به‌طور گسترده به‌عنوان یک جایگزین برای زغال‌سنگ محسوب می‌شود. زغال کک در ریخته گری بخصوص  در کوره بلند بدلیل خواص مکانیکی مصرف دارد .

کک نفتی (پترولیوم کک)  : ماده جامد نهایی کربن است که از فرایند پالایش نفت حاصل می‌شود و گروهی از سوخت‌ها بشمار می‌آید که به عنوان کک‌ها شناخته می‌شوند. کک نفتی به‌طور خاص از یک فرایند نهایی کراکینگ حاصل می‌شود که از فرایندهای مهندسی شیمی بشمار می‌آید و هیدروکربن‌های زنجیره‌ای نفت را در بخشی بنام واحد کوکر، به زنجیره‌های کوتاه‌تر تقسیم می‌کند. کک نفتی اولیه پالایشگاه را کک نفتی خام یا RPC ودر حالیکه ضرورتا برای افزایش کربن لازم باشد در صنایع ریخته گری استفاده گردد آنرا کلسینه نموده و اصطلاحا CPC نامیده می شود.

وب سایت

لازم

مصارف کک نفتی با مشخصات مختلف بتفکیک در نمودار دایره ای زیر در سال ۲۰۱۲ نمایش داده شده  است .

لازم

ب

در حالی که کک نفتی پس از سولفور زدائی  گرافیتیزه گردد یعنی ساختار خطی بتواند تا حد زیادی حلقوی گردد بندیل به گرافیتی از نوع کم سولفور خواهد گردید.این ماده را نباید با کک سوزنی اشتباه گرفت .

نیدل کک (کک سوزنی) :هر گاه کک نفتی از هیدرو کربنهای با ساختار آروماتیک تحت شرایط خاص  پیرولیزو کربنیزه شده و گرافیتیزه گردد ساختار ظاهری  بصورت سوزنی در آمده که استفاده فراوانی برای تولید الکترود قوس دارد .

گرافیت : اصولا به دو صورت طبیعی در معادن و مصنوعی که برگرفته شده از نفت میباشد تولید و مصارف فراوانی در صنایع ریخته گری ، رنگ ، نسوز ، هسته ای ، کامپوزیت ها و متالورژی پودر دارد .

شرکت آمیژه مواد آسیا  بدلیل قدمت در  تحقیق و توسعه در بخشهای مختلف  اراءه دهنده یکی از بهترین انواع مواد ذیل باشد .